Social media marketing – jak się reklamować?

Social media marketing – jak się reklamować?

Budowanie marki… Ależ to twardy orzech do zgryzienia! Współczesny marketing rozwija się bardzo prężnie na wielu płaszczyznach. Ale czy morze możliwości ułatwia zadanie? Niekoniecznie! Przy tak wielu opcjach do wyboru, łatwo się pogubić. Każdy, kogo zapytamy prawdopodobnie działa inaczej i wybiera inne ścieżki – dlatego warto uważnie przyjrzeć się wszystkim dostępnym opcjom i wybrać odpowiednią dla naszej branży. W tym wpisie opowiemy nieco więcej o social media marketing, czyli mówiąc prościej, reklamowaniu się w sieci – a precyzyjniej rzecz biorąc – poprzez portale społecznościowe, takie jak Facebook, YouTube, Instagram czy TikTok. 

Prawdopodobnie większość z nas chociażby raz usłyszała ironiczne stwierdzenie, że kto w dzisiejszych czasach nie posiada profilu na Facebooku ten prawdopodobnie nie istnieje – podobnie można powiedzieć o firmie. Nie masz ocen na Google, ani firmowego profilu w sieci? To może ukrywasz się (albo coś!) przed klientami? 

Czym jest social media marketing?

Social media marketing w dużej mierze polega na tworzeniu wizerunku swojej firmy w sieci – prowadzeniu profili na Facebooku, LinkedIn, bądź Instagramie oraz reklamowaniu się przez te, a także inne portale.

Dlaczego to takie ważne?

Współcześnie znakomita większość społeczeństwa korzysta z dobrodziejstw Internetu! Idziesz do restauracji? Sprawdzisz najlepsze według ocen z Google. Szukasz nowych ubrań? Influencerzy na Instagramie pędzą z poleceniami i rabatmi! Potrzebujesz znaleźć dobry sprzęt? Na Youtubie znajdziesz recenzje użytkowników! 

Internet jest pierwszym miejscem, w którym szukamy odpowiedzi na nurtujące nas pytania, dlatego też warto, by nasza firma osiągała dobre wyniki w sieci – dzięki temu to my możemy wyświetlić się jako rozwiązanie czyjegoś problemu. Jak wynika z badań aż 52,2% światowego rynku reklamy to właśnie reklamy internetowe, tymczasem na rynku polskim to aż 41,08%. Ponad połowa reklam znajduje się w Internecie, dlaczego tak jest? Odpowiedź nasuwa się sama – poprzez sieć jesteśmy w stanie dotrzeć nie tylko do wybranej grupy odbiorców, dzięki odpowiedniemu prowadzeniu naszych profili, współpracy z influencerami i odpowiednim działaniom w social mediach nasza reklama może trafić do ogromnej liczby potencjalnych klientów!

Social media marketing – jak się reklamować?

Reklamowanie się w Internecie może wydawać się na sam początek banalnie proste – wystarczy dobrać kreację, odpowiednie hasztagi, właściwego Influencera. Jednak im dalej w las, tym więcej zawirowań możemy spotkać na swojej drodze. Ważne jest to, by obserwować ludzi, do których chcemy dotrzeć z naszą kampanią. Nie powinniśmy tworzyć obrazu swojej marki na podstawie czegoś, czego do końca nie rozumiemy, bo może się okazać, że jednak nie jesteśmy tak „dobrzy w memy”, jak myślimy, o czym z pewnością poinformują nas niezawodni w tym temacie internauci 😉

Współpraca z Influencerami także na pierwszy rzut oka może wydawać się prosta i w większości przypadków to faktycznie nic skomplikowanego. Pamiętajmy jednak, żeby zawsze przed propozycją współpracy poszukać informacji na temat człowieka, z którym chcemy współpracować – wydaje się oczywiste, prawda? Otóż wcale nie zawsze tak jest – za przykład niech posłuży chociażby współpraca muzułmańskiej modelki Ameny Khan i znanej firmy L’Oreal. Firma chciała stworzyć kampanię reklamową, która ukaże ją jako łamiącą stereotypy, otwartą, jednak jakimś cudem przegapili antyizraelskie wpisy na Twitterze wspomnianej modelki i cóż, chcieli dobrze, a wyszło… no cóż. O samym influencer marketingu można wiele napisać, na naszym blogu znajdziesz ciekawy tekst na ten temat! 

Social media marketing i na naszym rodzimym podwórku miewa swoje wzloty i upadki. Mieszane uczucia internautów wywołały kampanie inspirowane zeszłorocznym młodzieżowym słowem roku, czyli „śpiulkolot”, które zaprezentowała Ikea czy LOT. Jakiś czas temu głośno było także o znanej nam wszystkim Żabce, która w tworzeniu swoich memów mocno inspirowała się Instagramerką Frogshoposting, za co porządnie oberwało im się od dużej części odbiorców. A wystarczyło tylko oznaczyć ją pod postem. 

Social Media Marekting – bądź sobą!

Podsumowując, w Internecie łatwo się zgubić, dlatego trzeba być czujnym i robić dobry research. Tutaj łatwo mogą nas zgubić oczywiste błędy, których często nie popełnilibyśmy, jeśli w grę wchodziłoby inne medium, dlatego traktujmy social media marketing i budowanie swojej marki na profilach społecznościowych na poważnie, a z pewnością się nam to opłaci. Pamiętajmy także o tym, że social media lubią regularność, a z kolei dla internautów ważna jest szczerość i transparentność marek, dlatego nie udawajmy kogoś, kim nie jesteśmy, tylko po prostu dzielmy się naszą pasją z innymi a z pewnością nam się to opłaci.  

Jeśli chcesz zareklamować się w social mediach i wesprzeć się umiejętnościami i doświadczeniem ludzi z branży, daj znać! Chętnie stworzymy z Tobą kampanię idealną! 🙂 A naszą ofertę otrzymasz już w kilka minut, sprawdź!

KONTAKT Z DORADCĄ
Zostaw swoje dane, a skontaktujemy się z Tobą, by przygotować dla Ciebie ofertę szytą na miarę.