Kochanka, która nigdy nie zdradzi cz. I

Niektórych cieszy jej widok, inni pragną jej dotknąć, każdy kocha jej słuchać, zdecydowana większość chciałaby ją mieć. O czym mowa? O gitarze – kochance, która nigdy nie zdradzi.

Zbliżający się Gitarowy Rekord Guinnessa (1.05 Wrocław), zainspirował mnie do poruszenia gitarowego tematu. Postanowiłam porównać dwie najbardziej znane marki, które dzięki produkcji swoich instrumentów miały największy wpływ na rozwój współczesnej muzyki rozrywkowej. 

Z wiadomych względów, o których nie trzeba pisać (wystarczy spojrzeć na billboardy), w pewnym okresie swojego życia, niejeden mężczyzna chciałby grać na gitarze. To taka mała prawda, z którą trudno się nie zgodzić. Nie zawsze jednak chęci przekładają się na czyny. Przynajmniej nie do tego stopnia, o który się rozchodzi. Po godzinach żmudnego strojenia gitary, odczytywania nut i nauki chwytów, w końcu jest się w stanie zagrać kilka taktów swojego ulubionego utworu. Niektórym i to wystarcza do pełni szczęścia. Inni, po złapaniu bakcyla, chcą więcej. To właśnie wtedy, na początku swojej muzycznej przygody, wielu gitarzystów staje przed pytaniem: Gibson czy Fender?

Którą gitarę wybrać? Która jest lepsza?

Kolejna większa już prawda jest taka, że gitary Gibson i Fender posiadają swoje unikalne cechy, które jednym przypadną do gustu, innym nie. Trzeba samemu spróbować, dotknąć, posłuchać i poczuć, by wiedzieć, że to właśnie ta – gitara idealna dla Ciebie. Na pewno nie czytacie tej notki po to, by dowiedzieć się, że gitary Les Paul są idealne do grania bluesa i rocka, a np. stratocaster Fendera daje przejrzyste brzmienie. W końcu od tego są wszechwiedzące fora, znawcy w tej dziedzinie, czy chociażby komentarze u dołu, gdzie zachęcam ekspertów do dzielenia się swoją wiedzą. Tymczasem zaprezentuję obie marki od strony komercyjnej, czyli na billboardach i plakatach.

Firma Gibson, to obok Fendera najbardziej znany producent gitar i basów elektrycznych na świecie. Została założona w 1902r przez Orville’a Gibsona. Obecnie Gibson Guitar Corporation to światowa korporacja, która jest posiadaczem wielu marek instrumentów, wzmacniaczy i akcesoriów. W skład korporacji wchodzą obecnie m.in takie marki jak: Epiphone, Tobias, Slingerland, Wurlitzer, Steinberger, Kramer.

Na gitarach tej marki grają tacy gitarzyści jak: B.B.King, Jimmy Page, Slash, Gary Moore, Chuck Berry, Angus Young, The Edge, Tony Iommi, Mike Oldfield, a po obejrzeniu poniższych plakatów wkrótce także i Ty.

Powyższy billboard uzasadnia tę małą prawdę opisaną na początku artykułu : )

Co na to Fender ? (nieoficjalnie)

Już wkrótce na blogu.

źródła zdjęć: lauda-audio.pl, worldguitar.cba.pl, flickr.com, billboardom.blogspot.com, farm9.staticflickr.com, bp.blogspot.com, photobucket.com, crushable.com, files.adme.ru, vintageadbrowser.com, learningguitarnow.com