Jeden billboard na miesiąc. Czy jest to opłacalna inwestycja dla firmy?

Planowanie kampanii zewnętrznej w erze information overload nie jest łatwym zadaniem. Na co dzień stykamy się z masą informacji – czytając artykuły, przeglądając social media, oglądając telewizje, czy jadąc do pracy. W publikacji Salzman’a Buzz: Harness the Power of Influence and Create Demand możemy znaleźć informację, że przeciętny człowiek spotyka się dziennie z około 5000 komunikatów, w tym też z reklamami. W dużych miastach nośników zewnętrznych jest nawet kilkadziesiąt tysięcy. Zatem nasuwa się pytanie – czy wynajęcie jednego billboardu reklamowego na krótki okres wystarczy, aby konsumenci zauważyli naszą markę?

Na początku planowania kampanii warto sobie zadać podstawowe pytanie – jaki jest nasz aktualny cel? Czy zależy nam na napędzaniu sprzedaży, czy może na zwiększaniu świadomość naszej marki wśród konsumentów? Odpowiedź nasunie nam przede wszystkim pomysł, z jakich narzędzi skorzystać. Możemy podzielić sobie media na te, które pomagają nam aktywować sprzedaż oraz te wzmacniające wizerunek marki. Do pierwszego przedziału na pewno możemy zaliczyć działania internetowe, jak np. Google Ads, a do mediów brand buildingowych – outdoor. Dziś skupmy się zatem na reklamie zewnętrznej. Przedsiębiorcy chcący zainwestować w outdoor po raz pierwszy, bardzo często używają stwierdzenia „kampania testowa‟ i myślą o wynajmie jednego billboardu na okres miesiąca, a nawet krócej. Czy jest to inwestycja, która przyniesie oczekiwany efekt? Zdecydowanie nie (z wyjątkiem kampanii o bardzo kontrowersyjnej tematyce, ambientów i tablic kierunkowych, ale dziś nie będziemy poruszać wyjątków. My jako odbiorcy spotykamy się z natłokiem informacji i zapamiętanie takiej ilości przekazów reklamowych nie jest możliwe. Odbiorca musi zobaczyć reklamę minimum kilka razy, aby ją zapamiętać. Dodatkowo trzeba pamiętać, że konsument jest w fazie pasywnej, kiedy docieramy do niego poprzez reklamę zewnętrzną. W większości przypadków nie jest on w danym momencie zainteresowany naszym produktem czy usługą. Dlatego przy projektowaniu kreacji graficznej warto skupić się na emocjonalnej komunikacji, która jest związana z wartościami naszej marki. W przypadku działań sprzedażowych należy używać racjonalnych argumentów. W dalszej części nasuwa nam się pytanie – kiedy możemy liczyć na efekty? Reklama zewnętrzna daje nam długoterminowe rezultaty, ale nie od razu. Idealnym porównaniem jest… trening na siłowni. Po pierwszych ćwiczeniach nie widzimy rezultatów, ale z miesiąca na miesiąc nasza sylwetka się poprawia. Instytut Praktyków Reklamy (IPA) od lat zajmuje się badaniem różnych form reklamy. Na poniższym, skonstruowanym przez nich wykresie możemy zauważyć jak wygląda proces i skutki kampanii wizerunkowych, a jak działań aktywizujących sprzedaż.

Przy wyborze liczby oraz rodzajów nośników nie ma złotej zasady. Wszystko zależy od specyfiki naszej kampanii, m.in. branży, grupy docelowej czy zasięgu kampanii (lokalna, ogólnopolska). Postanowieniem, którego należy się trzymać jest myśl, że jedna kampania nie przyniesie nam góry klientów. Nad działaniami reklamowymi i marketingowymi należy ciągle pracować i konsekwentnie je rozwijać. W ZnajdźReklamę.pl przepracowaliśmy szereg trudnych kampanii, dlatego jeśli macie pytania i wątpliwości, zapraszamy na darmowe konsultacje. Z przyjemnością podpowiemy, na jakie aspekty warto zwrócić uwagę w danej branży oraz pomożemy w doborze odpowiednich narzędzi marketingowych i reklamowych. Dzięki temu osiągnięcie zamierzonych celów biznesowych będzie na wyciągnięcie ręki!