ZnajdźReklamę.pl

Baza wiedzy ZnajdźReklamę.pl

Jak wykleić billboard szybko i sprawnie, bez nadmiernego zamieszania

Reklama stała się w czasach najnowszych nieodłącznym elementem infrastruktury państwowej, spotykanym na każdym kroku, czy to w mieście, na wsi, czy też wzdłuż dróg szybkiego ruchu, autostrad, przykłady można właściwie mnożyć niemal bez końca. Nie dziwi więc, że wraz z rozwojem zapotrzebowania na reklamę samą w sobie, rośnie zapotrzebowanie na usługi wokół m.in. jej instalowania. Wyklejanie billboardów to jedna z całkiem przydatnych umiejętności na rynku prac dorywczych. Na pierwszy rzut oka, może nie brzmieć to szczególnie skomplikowanie, należy jednak zwrócić uwagę na niezbędne wyposażenie i przygotowanie, a następnie pracę samą w sobie – nie jest to tak łatwe zadanie, jak osobie, zupełnie z tematyką nieobeznanej, może się wydawać. Na czym więc polega proces wyklejania billboardu?

Co właściwie składa się na billboard?

Zanim przejdzie się do kwestii pracy nad wyklejaniem, wpierw należy ustalić, co składa się na pojęcie billboardu i z jakimi materiałami będzie się pracować. Billboard, w rozumieniu reklamy, nie nośnika, to wielkoformatowy plakat, składający się z pomniejszych plansz, tzw. brytów, które układa się ostatecznie w jedną całość, poprzez naklejanie ich odpowiednio na specjalnie przygotowanym do tego celu nośniku. By proces wyklejania przebiegał sprawnie, ustalić należy technikę i stosować się do zasad, ponieważ przy tak dużej, stosunkowo, reklamie, warto zaopatrzyć się w cierpliwość i pewną dozę skrupulatności.

Przygotowania do wyklejania billboardu – materiały i struktura

Same przygotowania podzielić można na zdobycie konkretnych narzędzi, a następnie wstępną obróbkę brytów plakatu. Najważniejszym elementem będzie oczywiście klej billboardowy, przygotowany odpowiednio wcześniej, posiadający konsystencję dostosowaną do warunków pogodowych, w których odbywać się będzie praca, a także ilości i powierzchni wyklejanych elementów. Dobrze mieć pod ręką nożyk introligatorski, wałek do nakładania kleju, a także szczotkę do wygładzenia plakatu już po aplikacji. Nim przejdzie się do faktycznego wyklejania, należy namoczyć plakaty w wodzie, w odpowiednio przygotowanym zbiorniku, czy też wanience. Czas namaczania arkuszy jest zależny od wielkości oraz gramatury papieru. Bryty trzeba wpierw jeszcze złożyć i ponumerować, tak, by możliwie jak najbardziej ułatwić sobie pracę. Tak przygotowane i namoczone plakaty można zacząć instalować na powierzchni docelowego nośnika.

Wyklejanie billboardu w praktyce

No dobrze, więc jak ostatecznie wykleić billboard? Jeszcze przed pierwszym nałożeniem kleju, rozsądnym jest sprawdzić, czy żadna z poprzednich warstw plakatów, umieszczanych uprzednio na nośniku się nie odkleja, tak, by nie utrudniać sobie pracy. Kiedy powierzchnia zostanie już odpowiednio przygotowana, można zacząć aplikować wałkiem klej i układać kolejno, ponumerowane wcześniej bryty. Każdy następny kładziony element warto wygładzać szczotką, by nie dopuścić do powstania nieestetycznych nierówności w strukturze reklamy. Oczywiście przy wyklejaniu ważną kwestią jest zachowanie odpowiednich płaszczyzn, nie zawsze jednak znajduje się czas na poziomowanie każdego plakatu. Częstym ułatwieniem stają się w tych warunkach tzw. pasery, czyli punkty lub linie, do których przymierza się nakładane arkusze. Proces wyklejania billboardu nie jest więc bardzo skomplikowany, pod warunkiem, że osoba za nie odpowiedzialna solidnie się po prostu przygotuje i zorientuje w swoich zadaniach. Sama praca jest raczej przyjemna – grunt to spokój i opanowanie. I umiejętność dopasowywania elementów wielkiej układanki!

Artykuły w bazie wiedzy: